Kto zostanie najlepszym zespołem w kraju? Nadchodzą Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym 2025
12.12.2024 15:02

    O tytuł najlepszego zespołu nad Wisłą powalczą grupy niezwykle utalentowanych łyżwiarzy figurowych z całego kraju. Wielkimi krokami zbliżają się bowiem Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które w 2025 roku odbędą się w Zgierzu. Tym razem organizacja Mistrzostw Polski przypadła Międzyszkolnemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu Walley Synchron Dance. 

    Najlepsze kluby w Polsce walczą o mistrzostwo

    Nadchodzące wydarzenie jest dla polskiego łyżwiarstwa synchronicznego najważniejszymi zawodami sportowymi w roku. Z jednej strony rywalizację napędza walka o mistrzowskie tytuły, z drugiej - to ostateczny sprawdzian umiejętności przed prestiżowymi imprezami międzynarodowymi. Nic dziwnego, że udział w walce o tytuły zadeklarowały wszystkie liczące się w Polsce kluby skupione na tej widowiskowej dyscyplinie.

    Przewidujemy, że w zawodach udział weźmie około 400 zawodników. Mówimy jednak o sporcie grupowym, więc uwagę należy zwrócić przede wszystkim na całe formacje, które pojawią się na lodzie. Dla przykładu – warto czekać na przepiękny występ naszej kadry narodowej, zespołu seniorek z Ice Fire, który reprezentują nas na zawodach międzynarodowych i Mistrzostwach Świata - zaznacza wielokrotna mistrzyni Polski, a dziś organizatorka wydarzenia, Małgorzata Grajcar-Cieślak z MUKS Walley Synchron Dance.

    Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym skupią się na rywalizacji w najważniejszych klasach: od Senior, przez Junior oraz Junior Młodszy, po Basic Novice, Klasę Srebrną, Brązową, Junior B, Mixed Age i Adult. Biorąc pod uwagę tak szeroki przekrój kategorii wiekowych, umiejętności zawodników, a przede wszystkim prestiż całego wydarzenia, obok zawodów nie można przejść obojętnie.

    Smoki o wielu głowach na lodzie

    Łyżwiarstwo synchroniczne znacząco różni się od występów solistów czy par sportowych i tanecznych. To dyscyplina zespołowa – oparta na występach grup, które liczyć mogą od 8 do nawet 20 osób. Prezentowane przez zespoły pokazy charakteryzują się więc wyjątkową efektywnością i skomplikowaniem wynikającym z choreograficznych trudności.

    To dyscyplina bardzo wymagająca. Liczna grupa, ten sam układ, prędkość czy najazd – niełatwo to skoordynować. Zespoły synchroniczne lubię nazywać więc smokami o wielu głowach. Mają jedno ciało i każda głowa – mimo różnic – musi myśleć podobnie, zwracając się w tym samym kierunku – tłumaczy Małgorzata Grajcar-Cieślak.

    Łyżwiarstwo figurowe jest niezwykle trudne już na etapie występów solowych i duetów. Sama wywodzę się ze świata par tanecznych i wiem, jak wymagająca jest to sztuka. Kiedy jednak zaczynamy mówić o kilkunastu zawodnikach, którzy muszą bezbłędnie wykonać jeden układ, pokonując przy tym prawa fizyki i własne bariery – skala skomplikowania wzrasta ogromnie. Siła tkwi tu w systemie grupy, a zespół jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Doświadczeni zawodnicy muszą więc dbać o tych, którzy odbiegają od nich umiejętnościami. To piękne, a zarazem bardzo wymagające mentalnie – kontynuuje. 

    Odwiedź lodowisko i kibicuj ulubieńcom w walce o puchar

    Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym potrwają od 20 do 21 grudnia i odbędą się na Hali Lodowej MOSiR przy ul. Wschodniej 2 w Zgierzu. Do kibicowania najlepszym sportowcom w kraju zapraszają Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, PGE Polska Grupa Energetyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki, MOSiR Zgierz, Walley Synchron Zgierz oraz patron honorowy - Prezydent Miasta Zgierz.

    Podziel się na: