Międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie synchronicznym “8th PGE Hevelius Cup 2024”
31.01.2024 12:44

  Po 2 latach do Gdańska wraca prestiżowa impreza z cyklu Challenger Series. To najważniejsza dla tej dyscypliny po mistrzostwach świata seria pięciu zawodów rozgrywanych tylko w Europie w tym sezonie. W trakcie trzech dni zmagań (2 - 4 lutego 2024 roku) na lodowisku w gdańskiej Hali Olivii zobaczymy 72 łyżwiarskie formacje synchroniczne, w tym Ice Fire junior i Ice Fire senior z gdańska.

  Międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie synchronicznym rozgrywane są w Gdańsku od 2017 roku przez gdańskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Iceskater we współpracy z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego. Każda kolejna edycja imprezy przyciąga rekordową liczbę drużyn i nie inaczej jest w tym roku. Na lodowisku w Hali Olivia zobaczymy aż 72 łyżwiarskie drużyny synchroniczne z 14 krajów. W imprezie ponownie wezmą udział przedstawiciele  m.in. z USA i Kanady, a także po raz pierwszy z Nowej Zelandii. W sumie na tafli gdańskiego lodowiska zobaczymy ponad 1400 zawodniczek i zawodników. 

  W tym roku zarówno polskie juniorki, jak i seniorki mają wyjątkowo trudne zadanie. W kategorii junior do rywalizacji stanie 15 łyżwiarskich teamów, w tym amerykański Team Skyliners Junior (nr 3 MŚ 2023) i fiński Team Le Supremes Junior. Polki zmierzą się także z drużynami, z którymi bezpośrednio rywalizują w mistrzostwach świata, czyli Team Hot Shivers z Włoch (nr 7 MŚ 2023) oraz Team Spirit ze Szwecji (nr 9 na MŚ 2023). Nasza juniorska Kadra Narodowa w swoim piątym występie na ubiegłorocznych mistrzostwach świata osiągnęła najlepszy jak do tej pory wynik, zajmując 8 miejsce. Jeszcze trudniejsze zadanie stoi przed kadrą seniorską. Gdańszczanki z Teamu Ice Fire podejmą rywalizację z fińskim Team Marigold Ice Unity (mistrzynie świata z 2018 roku i wicemistrzynie świata z 2022 roku), kanadyjskim Team Nexxice (nr 4 MŚ 2023), oraz amerykańskimi drużynami Team Haydenettes (nr 5 MŚ 2023) i Team Miami University (nr 6 MŚ 2023).

  Rywalizacja teamów podczas tegorocznej edycji PGE Hevelius Cup rozpocznie się w piątek 2 lutego, ale już w ten czwartek na obu taflach lodowiska w Halii Olivii odbywały się będą nieoficjalne treningi drużyn, które kibice mogą obserwować bezpłatnie. 2 i 3 lutego (piątek i sobota) rywalizować będą teamy w najwyższych kategoriach zrzeszonych w międzynarodowej unii łyżwiarskiej ISU junior i senior, natomiast w niedzielę 4 lutego odbędą zawody dla młodszych kategorii wiekowych ISU advanced novice, junior B oraz drużyn dziecięcych i amatorskich.

  Bilety w cenie: 40 zł dla dorosłych i 1 zł dla dzieci do 7 lat (na pojedyncze dni) oraz karnety w cenie 100 zł (na wszystkie dni) dostępne są na stronie internetowej organizatora: https://www.heveliuscup.eu (w zakładce “STREFA KIBICA”). Bilety będzie można nabyć także bezpośrednio przed zawodami w kasach Hali Olivia. Zawody będzie można oglądać także na żywo w intrenecie, linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej organizatora: https://www.heveliuscup.eu/.

  W przerwach na odświeżanie tafli lodowiska kibice będą mogli zaopatrzyć się w łyżwiarskie gadżety i stroje sportowe związane z łyżwiarstwem i zawodami, a także słone i słodkie przekąski serwowane na stoiskach w korytarzu przed wejściem na trybuny Hali Olivia.

  Podziel się na: