Anna Rechnio - najlepsza solistka w historii polskiego łyżwiarstwa
09.09.2021 00:00

  Anna Rechnio, najlepsza solistka w historii polskiego łyżwiarstwa. Dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Europy i Świata.

  Treningi łyżwiarskie rozpoczęła w wieku niespełna 7 lat w klubie RKS Marymont Warszawa pod okiem Anny Hunkiewicz. Wśród juniorek, wyróżniał ją styl jazdy i umiejętności techniczne. W wieku 18 lat posiadała w swoim repertuarze wszystkie skoki potrójne, które doprowadziły ją na szczyt polskiego łyżwiarstwa.

  - Najlepiej w swojej karierze wspominam Mistrzostwa Świata w Minneapolis (1998). Zdobyłam wtedy 2. miejsce po programie krótkim i 5. miejsce w końcowej kwalifikacji - opowiada Rechnio.

  Ania to 3-krotna mistrzyni Polski i 6-krotna wicemistrzyni. Po 1995 roku, Anna rozstała się z warszawskim klubem i przez prawie 2 lata przebywała w USA, gdzie trenowała pod okiem Barbary Kossowskiej. Po powrocie do Polski aż do końca jej kariery prowadziła ją Mirosława Brajczewska, z którą wywalczyła wyżej wymienione, historyczne 5. miejsce podczas MŚ w Minneapolis.

  - W łyżwiarstwie trzeba przede wszystkim kochać to, co się robi. Jeśli jesteś pełen pasji dla swojego dzieła, nie ma rzeczy niemożliwych - komentuje Rechnio.

  W 2000. roku zakończyła swoją karierę jako zawodniczka. Ukończyła krakowski AWF oraz rozpoczęła karierę jako trenerka łyżwiarstwa figurowego. Założyła klub Salchof w Warszawie, a następnie wraz z rodziną osiedliła się w duńskim Odense, gdzie wspólnie z mężem pracowali jako trenerzy łyżwiarstwa figurowego w lokalnym klubie Odense-Skoejteklub. Od kilku lat jest głównym trenerem w sztokholmskim klubie Allmänna Skridskoklubb.

  - Jak każdy trener, jednym z moich największych marzeń jest wychowanie łyżwiarza na wysokim międzynarodowym poziomie, ale przede wszystkim moją misją jest zaszczepienie w młodzieży miłości do łyżwiarstwa - dodaje Rechnio.

  Podziel się na: