Sześć olimpijskich wzruszeń. Historia Anny Sierockiej.
27.10.2021 15:08

  Anna Sierocka to była Mistrzyni Polski w konkurencji par sportowych oraz wicemistrzyni kraju w kategorii solistek, a także uczestniczka zawodów międzynarodowych. Swoją przygodę z łyżwiarstwem rozpoczęła w szkółce Włodzimierza Starosty, a zasadniczy okres treningowy odbyła w Legii Warszawa. Po jakimś czasie klub został rozwiązany, a Anna przeniosła się na krótko do Warszawianki. Gdy i ten klub podzielił losy Legii, zdecydowała się zakończyć zawodniczą karierę.

  Czegoś jednak jej brakowało i zaczęła się zastanawiać, w jaki sposób wypełnić tę pustkę:

  “W trakcie studiów o charakterze technicznym, poczułam tęsknotę za łyżwiarstwem i jego artystycznym charakterem. To spowodowało, że postanowiłam rozpocząć kolejny etap tej przygody i zostać sędzią. W pamięci na zawsze zostaną moje pierwsze zawody w Gdańsku, gdzie oceniałam moich kolegów i koleżanki, z którymi poprzednio trenowałam.” 

  Przez lata sędziowania Anna zgromadziła wiele sędziowskich doświadczeń i ciekawych historii, ale niewątpliwie największym przeżyciem jest dla niej zawsze uczestniczenie w najważniejszej imprezie czterolecia.

  “Mimo tego, że sędziowałam na sześciu Igrzyskach Olimpijskich, za każdym razem czułam dreszcz emocji, gdy rozbrzmiewały fanfary, a ja siedziałam już na stanowisku sędziowskim. Na ostatnich Igrzyskach w Pjongczangu byłam kontrolerem technicznym w konkurencji par sportowych.”

  Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wprowadzonych zostało wiele zmian regulaminowych, a najważniejsza z nich, to przewrócenie do góry nogami całego systemu oceniania. Skala 6-0 odeszła w niepamięć, zastąpiły ją punkty, poza komisją sędziowską pojawił się też panel techniczny, w którym osoba z uprawnieniami sędziego mogła zostać kontrolerem. Anna jest pierwszą osobą, która po zdaniu nowych egzaminów sędziowskich, otrzymała także tytuł kontrolera technicznego zawodów klasy mistrzowskiej w konkurencjach solowych i parach sportowych. Pełni tę funkcję od 2004 roku!

  Zawsze służy pomocą zawodnikom czy też sędziom przy zmianach regulaminu i nie tylko, jak sama mówi: “Prowadzę kursy doszkalające i egzaminy dla nowych sędziów, kontrolerów i specjalistów technicznych.”

  W tym roku podczas zawodów otwarcia sezonu w Oświęcimiu poprowadziła seminarium, podczas którego omawiała zmiany regulaminowe oraz wykonane przez zawodników programy. Informacja zwrotna dla nich i dla trenerów jest na tym etapie bardzo ważna.

  Na koniec, z okazji 100-lecia PZŁF, Anna Sierocka dodaje:

  “Życzę nam wszystkim, abyśmy tworzyli dobrą sportową atmosferę, byli zgranym zespołem sportowców, trenerów i sędziów, postępujących zawsze zgodnie z zasadami fair play.”

  Podziel się na: