Jekaterina Kurakowa wygrywa Challengera Warsaw Cup 2019! Justyna Plutowska i Jeremie Flemin finiszują na piątym miejscu
18.11.2019 08:00

  Przeprowadzane od 18 lat zawody międzynarodowe Warsaw Cup, po raz piąty mające formułę prestiżowego Challengera Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej zakończyły się w niedzielę wieczorem bardzo dobrymi wynikami polskich zawodników. Jekaterina Kurakowa w cuglach wygrała konkurencję solistek, ustanawiając nowe rekordy zarówno w programie dowolnym, jak i w łącznej ocenie. Katia pokonała bardzo utytułowaną Amerykankę, Bradie Tennell – 9. Zawodniczkę Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu (brązową medalistkę w drużynie), srebrną medalistkę zawodów Grand Prix Skate America 2019. Wicemistrzowie Polski, Justyna Plutowska i Jeremie Flemin awansowali na 5 miejsce, również ustanawiając rekordy życiowe.

  W tegorocznych zmaganiach na tafli lodowej Torwaru wzięło udział 129 zawodników z 31 krajów. Najwięcej medali zdobyli Rosjanie – 1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy, na drugim miejscu uplasowali się Amerykanie – 1 złoto, 1 srebro, 1 brąz. Polska wywalczyła jeden złoty medal, podobnie jak Francja, zaś Republika Korei wyjeżdża z medalem brązowym.

  Jekaterina Kurakowa po piątkowym programie krótkim zajmowała znakomite drugie miejsce z wynikiem 66,08, do Bradie Tennell traciła 4 punkty. Program dowolny reprezentantka Polski pojechała praktycznie bezbłędnie, niesiona wspaniałym dopingiem publiczności, Amerykanka zaś popełniła dwa poważne błędy - jeden z nich kosztował ją utratę około 10 punktów za kombinację skoków. Tym samym, nasza świeżo upieczona reprezentantka odnotowała pierwsze zwycięstwo w cyklu Challenger i w zawodach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Poprawiła zarówno swój rekord w programie dowolnym, jak i sumę po obu częściach konkurencji - o 25 punktów! Trzecie miejsce zajęła Rosjanka, uczestniczka finału juniorskiego Grand Prix z 2016 roku, Jelizawieta Nugumanowa. Pozostałe nasze reprezentantki, Jelizawieta Surowa oraz Agnieszka Rejment, zajęły 29. oraz 30. miejsce.

  Bardzo dobrze spisała się też nasza para taneczna, Justyna Plutowska i Jeremie Flemin. Przy bardzo wyrównanym poziomie i świetnych przejazdach wszystkich par, udało im się awansować z miejsca 7. na 5. i zdobyć punkty do rankingu światowego. Poprawili swoje rekordy we wszystkich segmentach. Wicemistrzowie Polski trenują na co dzień w Montrealu, w najlepszym obecnie ośrodku par tanecznych na świecie. Drugi z naszych duetów tanecznych,
  Jenna Hertenstein i Damian Binkowski, zakończyli rywalizację na 14 miejscu, z wynikiem 113,69 pkt. Dzień wcześniej, w sobotę na warszawskim Torwarze rozegrany został program dowolny solistów oraz par sportowych (w tej konkurencji nie mieliśmy reprezentantów). Kontuzja wyeliminowała ze startu Mistrza Polski Juniorów, Kornela Witkowskiego. Wicemistrz Polski, Krzysztof Gała, wykonał w swoich programach poczwórnego Toeloopa oraz potrójnego Axla, za co należą mu się gratulacje, niestety jednak dalsza część obu programów pozostawiała sporo do życzenia i nasz zawodnik zakończył rywalizację na 25 miejscu z wynikiem 127,13 pkt.

  "Cykl Challenger liczy 10 imprez, a chętnych do organizacji jest znacznie więcej. Żeby się wyróżnić, trzeba perfekcyjnie zorganizować zawody i pokazać się jako świetny gospodarz - zawodnicy i trenerzy chcą wtedy wracać w kolejnych latach. W tym roku postawiliśmy na świetnej jakości streaming internetowy, na miarę relacji z największych imprez ISU. I już są tego efekty, dostajemy pochwalne maile z różnych stron świata, zarówno od widzów, jak i od trenerów i oficjeli. Wprowadziliśmy też trochę udoskonaleń w stosunku do zeszłych imprez, widownia dopisała, jesteśmy bardzo zadowoleni" – powiedział prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, Jacek Tascher.

  Tegoroczne zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem widzów, podczas finałów trybuny Torwaru zapełniały się prawie kompletnie, a dwudniowy konkurs dla kibiców zgromadził ponad 100 zdjęć. Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie zawodów www.cspol2019.pl oraz na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

  Organizatorzy - Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wraz z ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska) oraz wspierający to wydarzenie: Urząd Miasta Warszawa i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dziękują za wizytę na lodowisku i gorący doping.

  Miejsca medalowe w poszczególnych kategoriach:

  Solistki:

  1. Jekaterina KURAKOWA (Polska) - 201,47 pkt
  2. Bradie TENNELL (USA) - 189,01 pkt
  3. Jelizawieta NUGUMANOWA (Rosja) - 186,02 pkt

  Soliści

  1. Andrei MOZALEV (Rosja) - 223,25 pkt
  2. Petr GUMENNIK (Rosja) - 214,24 pkt
  3. June Hyoung LEE (Republika Korei) - 205,20 pkt

  Pary sportowe

  1. Jessica CALALANG/ Brian JOHNSON (USA) - 191,46 pkt
  2. Alina PEPELEVA/ Roman PLESHKOV (Rosja) - 188,79 pkt
  3. Justine BRASSEUR/ Marc BARDEI (Kanada) - 172,21 pkt

  Pary taneczne

  1. Marie-Jade LAURIAULT/ Romain LE GAC (FRA) - 185,48 pkt
  2. Ksenia KONKINA/ Pavel DROZD (Rosja) - 178,43 pkt
  3. Caroline GREEN/ Michael PARSONS (USA) - 172,16 pkt.

  Podziel się na: