W stuletniej historii polskiego łyżwiarstwa w konkurencji tańców na lodzie nie było lepszych niż oni. 🏆
30.04.2021 00:00

  Bojańczyk urodził się w rodzinie trenera łyżwiarstwa Jana Bojańczyka i Janiny Chudzik. Z bratem Jackiem od zawsze chcieli grać w hokeja, ale jak mówi sam Bojańczyk, Mama “pilnie nadzorowała” i motywowała ich do trenowania łyżwiarstwa figurowego. 👩‍👦

  “Przed laty łyżwiarstwo figurowe było całkowicie amatorskim sportem. Dawniej w jeździe indywidualnej występowały skoki potrójnie, obecnie mamy już poczwórne. (...) Do ciekawych wspomnień zaliczam Mistrzostwa Świata w Colorado Springs, USA, 1975. Podczas przesiadki na lotnisku w Nowym Jorku ukradziono mi bagaż podręczny z łyżwami i strojem łyżwiarskim. Po przylocie na miejsce organizatorzy zawodów załatwili mi uszycie stroju. Miałem szczęście, ponieważ miejscowy trener miał “używane, rozjeżdżone buty” i to był mój rozmiar. Udało się, ponieważ tam zajęliśmy 7 miejsce, nasze najlepsze na MŚ” - Opowiada Bojańczyk.

  Wraz z partnerką sportową byli trenowani przez Jana Bojańczyka w Toruniu i Annę Bursche-Lindner w Warszawie.

  “Z Teresą od czasu do czasu rozmawiam telefonicznie. Podczas moich wyjazdów do Polski (raz na kilka lat) udaje mi się wybrać do Gdańska i ją odwiedzić. W Kanadzie wyrobiłem sobie trenerską licencję i trenowałem łyżwiarzy przez kilkanaście lat w różnych lokalnych klubach. Kilka lat temu musiałem odsunąć się od łyżwiarstwa z powodu kontuzji kolana. Na szczęście jestem już po rekonwalescencji i zaczynam wracać na lód.”

  🥇 9x Mistrz Polski w latach 1967-1976

  9 miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich (1976)

  7 miejsce podczas Mistrzostw Świata (1975)

  “Młodym łyżwiarzom życzymy wytrwałości w trenowaniu, zaangażowania w uczeniu się nowych elementów i w tworzeniu nowych programów. To jest sport, a w sporcie zdarzają się lepsze i gorsze występy. I jak zdarzy się upadek, to trzeba szybko wstać i dokończyć swój występ.” - komentują wspólnie Bojańczyk i Weyna. - Oprócz tego, mamy nadzieję na dalszą popularyzację łyżwiarstwa figurowego w Polsce, kontynuacji programu "Chodź na łyżwy" i pokazywaniu, jaki ładny jest to sport. Życzymy Związkowi następnych 100 lat, pełnych dobrych występów naszych łyżwiarzy i medali na Mistrzostwach Świata, Europy i Igrzyskach Olimpijskich.”

  Podziel się na: