Klub Walley świętował w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności!
16.07.2021 00:00

  Obecnie, jest to jedyny łyżwiarski klub w kraju, który ma swoje oddziały w aż 4 miastach - w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Skawinie.

  „W 1990 roku, po powrocie ze Skandynawii, pomyślałem, że warto zacząć uczyć ludzi jeździć na łyżwach na większą skalę, skupiając się na upowszechnianiu łyżwiarstwa. W stolicy istniał już klub wyczynowy, a działało tylko jedno lodowisko - uznałem, że warto wypełnić inną niszę" - mówi Jacek Tascher, założyciel Walleya.

  Udało się to w roku 1991. Początkowo zajęcia odbywały się tylko na warszawskim Torwarze i cieszyły się dużą popularnością. W pierwszych latach w Walleyu pracowali m.in. tacy instruktorzy i trenerzy jak:

  Ewa Kierzkowska, Igor Novodran i Adam Załęgowski.

  W późniejszych latach do klubu dołączyła Renata Aleksander, a po 10 latach do zespołu Walleya dołączyła Magdalena Tascher. W tym okresie powstały też nowe oddziały - najpierw łódzki, prowadzony przez Małgorzatę Grajcar-Cieślak, później skawińsko-krakowski z Aleksandrą Krzyżanowską i Katarzyną Sobieszek-Müller.

  Aktualnie klub zrzesza ponad 400 łyżwiarzy, w tym ponad 30-tu zawodników, startujących w kategoriach podstawowych i dodatkowych. Nadal uczy amatorów, ale tworzy również grupy nastawione na wyczynowe łyżwiarstwo, organizuje show, pokazy, szkolenia oraz obozy łyżwiarskie.

  „Przez 30 lat nie udało się wybudować w Warszawie drugiego lodowiska, ale praca z amatorami to ogromna przyjemność, postępy widać bardzo szybko. Chcemy, żeby oferta klubu była kompleksowa - tak, żeby każdy mógł wybrać dla siebie ścieżkę.

  Mamy zgrany zespół, bardzo dobrych trenerów i zgromadzone przez lata doświadczenie. Postanowiliśmy, że krok po kroku zaczniemy się rozwijać w kolejnych obszarach " - mówi prezes klubu, Magdalena Tascher.

  Klub chętnie angażuje się w rozmaite dni otwarte, akcje charytatywne, dni sportu oraz prowadzenie zajęć na mniejszych lodowiskach. Na stałe z Walleyem współpracuje ponad 30 szkoleniowców. Główny sztab trenerski to:

  Jacek Tascher - Mistrz i Wicemistrz Polski w konkurencji solistów oraz par tanecznych (z Haliną Gordon-Półtorak), finalista ME oraz MŚ. Były szef wyszkolenia PZŁF, aktualnie jego prezes.

  Małgorzata Grajcar-Cieślak - Mistrzyni Polski, reprezentantka kraju na ME i MŚ w parze z Andrzejem Dostatnim (m.in. 9 i 10 miejsce ME), założycielka grupy synchronicznej Ice Dancing Flames oraz klubu Walley Synchron Dance, sędzia ISU

  Aleksandra Krzyżanowska i Katarzyna Sobieszek-Müller - byłe zawodniczki klubu Krakowianka, uczestniczki rewii łyżwiarskich, instruktorki znakomicie czujące się w układaniu choreografii.

  Ilona Senderek- Wójcik - Mistrzyni Polski w konkurencji solistek, finalistka MŚJ, szkoliła się m.in. u Aleksieja Miszina, Briana Orsera, Kori Ade czy Franki Bianconi podczas licznych szkoleń i warsztatów.

  Zawodnicy Walleya regularnie wygrywają zawody w kategoriach dodatkowych i stawiają swoje pierwsze kroki w kategoriach podstawowych. W tym sezonie były to Gabriela Michaluk i Noelle Streulli. „Jesteśmy pewni, że ta lista będzie się powiększać i wierzymy w to, że ramię w ramię z innymi klubami, możemy powalczyć o kolejne obiekty w naszych miastach. Nie jesteśmy dla siebie konkurencją, trzeba zrozumieć, że konkurencją są inne dyscypliny, które zabierają nam zdolne dzieci. Tylko działając razem możemy coś osiągnąć" - dodaje Magdalena Tascher.

  Podziel się na: