Polacy kończą Mistrzostwa Europy 2020 z dwoma miejscami w „dziesiątce”
28.01.2020 00:00

Polscy kibice łyżwiarstwa figurowego mieli duże oczekiwania związane ze startem naszych reprezentantów w Mistrzostwach Europy 2020 w austriackim Graz. Ostatecznie nasza para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev oraz solistka Ekaterina Kurakova zakończyli rywalizację w pierwszej dziesiątce – odpowiednio na 9. i 10. miejscu – co należy uznać za bardzo dobry rezultat zwłaszcza w kontekście wywalczenia przez naszych reprezentantów dwóch miejsc dla Polski w konkurencji solistek i par tanecznych w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy, które odbędą się w styczniu 2021 roku w Zagrzebiu.

W parach tanecznych Polskę reprezentowali Mistrzowie i Wicemistrzowie Polski – Natlia Kaliszek / Maksym Spodyriev oraz Justyna Plutowska / Jeremie Flemin. Natalia i Maksym, 5. para taneczna ubiegłorocznego czempionatu Europy, tym razem musieli uznać wyższość swoich rywali z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji, ostatecznie zajmując 9. miejsce w końcowej klasyfikacji. Mistrzowie Polski stoczyli zaciętą rywalizację z mistrzami Ukrainy – Oleksandrą Nazarovą i Maksymem Nikitinem – różnica między oboma parami sprowadzała się do setnych części punktu w każdym z programów, ale to podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej byli górą w tym pojedynku. Niestety naszej drugiej parze tanecznej – Justynie Plutowskiej i Jeremiemu Fleminowi – nie udało się zakwalifikować do drugiej części rywalizacji. Podobnie jak przed rokiem nasi reprezentanci zajęli 22. miejsce i ponownie do awansu zabrakło im bardzo niewiele, jedynie 1,29 pkt. Rywalizacja par tanecznych na Mistrzostwach Europy pokazała jak pozornie niewielkie błędy potrafią być bardzo kosztowne i w końcowym rezultacie zdecydować o różnicy nawet kilku miejsc. Dobitnie przekonali się o tym niepokonani w ostatnich dwóch latach Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, którzy sensacyjnie, o jedyne 0,14 pkt. przegrali złoty medal z Rosjanami Victorią Sinitsiną i Nikitą Katsalapovem! Na najniższym stopniu podium stanęła druga Rosyjska para Alexandra Stepanova i Ivan Bukin.

W konkurencji solistek reprezentowała nas debiutantka Ekaterina Kurakova. Trenująca pod okiem Briana Orsera zawodniczka poradziła sobie z tremą i zaprezentowała dwa dobre i stabilne programy. Katia nie ustrzegła się drobnych błędów, szczególnie przy lądowaniach kilku skoków potrójnych, ale dzięki solidnemu wynikowi uzyskanemu w programie dowolnym awansowała z 13. na 10. pozycję. Dzięki świetnemu wynikowi Polska uzyskała miejsce dla drugiej solistki w Mistrzostwach Europy. Miejsce w pierwszej dziesiątce jest najlepszym wynikiem Reprezentantki Polski w konkurencji solistek od 21 lat. Po raz ostatni na 10. miejscu uplasowała się Sabina Wojtala w 1999 r. w Pradze. Najlepszym wynikiem w historii polskich startów na Mistrzostwach Europy pozostają 7. miejsca wywalczone przez Annę Rechnio w 1994 r. i Zuzannę Szwed w 1993 i 1996 r.

W konkurencji solistek podium padło w całości łupem Rosjanek – Aleny Kostornej, Anny Shcherbakovej i Alexandry Trusovej.

Podobnie w parach sportowych medale podzielili między sobą Rosjanie – Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii, Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov oraz Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin.

Wśród solistów triumfował Dimitri Aliev przed Arturem Danielianem. Za dwoma Rosjanami, na najniższym stopniu podium uplasował się Gruzin Morisi Kvitelashvili.

Z 12 medali Mistrzostw Europy aż 10 padło łupem Rosjan. Dodatkowo Moris Kvitelashvili trenuje na co dzień w Moskwie, przez co na podium Mistrzostw Europy stanęli tylko jedni, nietrenujący w Rosji zawodnicy – Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Tak wyraźnej dominacji łyżwiarzy reprezentujących jeden kraj nie doświadczyliśmy od czasu upadku Związku Radzieckiego.

Podziel się na: